wtorek, 10 grudnia 2013

Polish Governance Institute w Centrum Konferencyjnym Wrocławskiego Parku Przemysłowego.




Jak efektywnie zarządzać miastami w świetle koncepcji zarządzania wielopoziomowego oraz zrównoważonego rozwoju? Jak polskie miasta wpisują się w nowe teorie i koncepcje zarządzania? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć paneliści, którzy wzięli udział w kongresie zorganizowanym przez Polish Governance Institute w Centrum Konferencyjnym Wrocławskiego Parku Przemysłowego.
Kongres  miał za zadanie „umożliwić czynne zaangażowanie wszystkich zainteresowanych w działalność publiczną związaną z zarządzaniem miastami poprzez wypracowanie rekomendacji w zakresie form kształtowania polityk publicznych”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się praktycy i teoretycy zarządzania miastami, Prezydenci Miast, samorządowcy polscy i niemieccy, eksperci, doradcy oraz konsultanci zarządzania miastami z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Na kongresie obecni byli m.in. dr Jerzy Tutaj (członek zarządu Województwa Dolnośląskiego), Wojciech Murdzek (prezydent Świdnicy), prof. Witold Orłowski (główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce), dr Gunter DillJames Langford oraz Charles Landry (specjaliści ds. zarządzania rozwojem lokalnym).
- Zarządzanie projektami wygląda teraz zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Biurokracja starego typu jest niewydolna i nie sprawi, że nagle cały system zacznie działać efektywnie.  Należy przedefiniować stare systemy zarządzania – przekonywał Charles Landry w trakcie swojego wykładu „Innowacje i kreatywność w zarządzaniu miastami”.
Kongres  nie był jednak zdominowany przez teorie. –  Wprawdzie interesuje nas z jednej strony teoria, czyli nowe koncepcje, które się pojawiają w nowej rzeczywistości (takie jak np. miasta kreatywne, miasta zrównoważonego rozwoju, miasta inteligentnego rozwoju, innowacje społeczne, zarządzanie projektami poprzez kulturę), ale interesuje nas także jak te koncepcje przełożyć na warunki polskich miast i czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak, jest to możliwe. Pokazujemy to na przykładach miast z różnych części Polski, m.in. Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi czy Świdnicy – mówiła dr hab. Aldona Wiktorska-Święcka, pomysłodawczyni i współzałożycielka Polish Governance Intitute.
Jednym z miast, które było pozytywnym przykładem na efektywny rozwój lokalny była Świdnica. – Wiele lat temu Świdnica była źle postrzegana zarówno przez inwestorów jak i przez zwykłych mieszkańców (np. borykaliśmy się z 20 proc. bezrobociem) – opowiadał Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. – Było dla nas jasne, że musimy zacząć zmianę od wymiaru gospodarczego. Wnet przyciągnęliśmy inwestorów, udostępniliśmy 160 ha ziemi pod inwestycje, zaczęły powstawać u nas specjalne strefy ekonomiczne, a także staraliśmy się wspierać lokalną przedsiębiorczość. Wraz z poprawieniem się sytuacji gospodarczej miasta, padały pytania o ofertę kulturalną, lepszą jakość opieki społecznej czy oświaty. To zrozumiałe, że na te potrzeby też trzeba było odpowiedzieć. Zwracam tutaj uwagę, że są one ważne zarówno dla mieszkańców jak i dla przyszłych inwestorów.
Prelegenci zastanawiali się również jak będzie wyglądała organizacja projektu Europejska Stolica Kultury 2016 we Wrocławiu w kontekście przyszłego rozwoju. – Nasi niemieccy prelegenci pokazali jakie korzyści odniosły miasta niemieckie dzięki temu, że były organizatorami ESK. Zastanówmy się jak można te działania odnieść do Wrocławia, co można zrobić przed, co w trakcie, a co z tego wszystkiego zostanie po 2016 roku. Ta ostatnia kwestia jest najważniejsza – podsumowywała dr hab. Aldona Wiktorska-Święcka.

Kongres zakończył się późnym popołudniem. Po części oficjalnej był czas na rozmowy kuluarowe i spotkania nieoficjalne. Partnerami wydarzenia była Fundacja im. Konrada Adenauera w Polsce, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Patronat medialny nad kongresem objął magazyn Biznes Dolnośląski.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz